Tesettür Ay

Türban ile Başörtüsü arasındaki fark nedir ? Cilbab nedir ?

Türban ile Başörtüsü arasındaki fark nedir ? Cilbab nedir ?

Türban ile Başörtüsü arasındaki fark nedir ?

Aslında bilinen bir yanlış anlamadır Türban ile başörtüsü aynı kavrama gelmektedir. Eski dönemlerde câhiliyette insanlarımızın çoğunluğu terbiye ve ahlâktan uzaktı.
Ahlâk ve iffet ve namus meseleleri çönemli degilidi.Günümüzde olduğu gibi her kadın açılıp saçılıyor vücudunu ve namahrem yerlerini hiç utanmadan göstermekle övünüyordu.İlahî kudret gelene kadar bu böyle devam etmişti.İlahi kudret ile gelen Müslümanlık dini, Çürümüş olan bu insanlığı islah etmek ve  aynı zamanda insalığı yola koymak için emirler vede prensipleri ile geldi.Bu konulardan önemli olanlarından birisi de bir kadının cilbab yani örtünmesini emreder bizlere.
Örtünmek yani cilbab için bu konu hakkında birkaç önemli görüş ise şunlardır:

1. Cilbab yani günümüzde kullanılan adı ile çarşaf, Baştan aşşagı bütün vücudunu örten uzun gömlek veya elbisedir.
2. Tek parça entari üzerine giyilmiş bol bir elbisedir.
3. Başını , boynunu ve çevresini tamamen örten atkı’dır.
4. İnsanın başından beline kadar olan kısmı örten ve rida denilen bir örtüdür.

cilbab nedir

cilbab nedir

Tesettür giyinmenin dinen doğru olarak kabul edilebilmesi için önemli şartları vardır ve o şartlara ri’âyet etmek gerekmektedir:

1. Giyilen Kıyafetin tamamen vücudunu gösterecek ve belli edecek şekilde ince ve dar,
2. Karşı cinsin dikkati çekebilcek özen gösterilmiş ve Süslü vede renkli ,
3. Vücudunuzun olan hatlarını gösterecek kadar dar yapışmış olmaması gerekmektedir.

Son zamanlarda bu şartlara uyulmayıp kendine göre giyinip süslenme baş göstermiş olup iyi niyetli insanlarında yüzlerini kararmakta olan insanların düzelmesini ümit ediyoruz.

Her milletin giyimi değiş olabilir bu yüzden islam dininde zorunlu kıyafet yoktur.Sadece bayanların gerekli şekilde giyinip kapanmaları hoşgörülmüştür.İran İrak taki kadınlar gibi giyinin demiyor kimse size gerekli şekilde yukarıda belirtildiği gibi usule uygun giyinilmesi gerek görülmüş.

“Ey Peygamber, hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle! Baş ve boyunlarını örtmek için cilbablarını üzerlerine alsınlar.” (Ahzab, 33/59)
Kur’an da geçen bir cümlede bu şekildedir.
cilbab ferace modeli

cilbab ferace modeli

Son zamanlarda bu konuda çokça görüş beyan edilmiştir.Bunlardan biriside  Türban ve Başörtüsü konusudur.
Bu konuda söyle açıklayabiliriz belki.Türban diye hitap edilen şal olsa gerek diye düşünerek gençlerin daha çok kullunımı olan bir örtünmek için kullandıgı kumaştır.Daha kırsal bölgelerde ise eşarp olarak adlandırdıgımız tül ipekden olma kumaşa ise başörtüsü denmektedir.
Eşarp biraz daha rahattır.Kullanımı açısından yaz aylarında bilassa daha çok tercih edilmektedir.Şal ise biraz daha sert kumaş oldugu için giyildiginde kolay kolay bozulmaz ve oynamaz.Genellikle kış aylarında daha çok kullanılan bir kumaşdır.
Ülkemizin batı kısımlarında daha seyrek rastlasakta doğu kısımlarında daha çok kullanılmaktadır hem eşarp hem şal.Bunun sebebini çevre ve şehir şartları başta olmakta olabilir ama reşit yaşa geldiginde doğru yolu bulan kadınlarımızda vardır.
Türbanı dine daha yakın görebilmekte olabiliriz.Genellikle köylük kısımlarda eşarp alışkanlık olarakta kullanılmekte tarla gibi işlerde kullanılabilmekte tabiki bunun yanlış bir düşünce olduğunu biliyorsunuz.
Başörtüsü eşarp ı doğu ortadoğu gibi kısımlarda anneannelere özgü gibi gözüksede genç kesimin şal ve yeni model eşarplar ile daha modern bir kıyafete dönüşmüş olmaktadır.ıdan gelenekseldir.
Günümüz şartlarında tesettürlü giyinmek  artık daha yaygın olmuştur.Eğitimli biride zengin biriside tesettürlü olabilmektedir.Dinine saygısı ve inançı olan her bayanın kolu bacagı gibi eşarpıda bir bedeninin parçası olmak zorundadırç
Artık hastenelerdede eğitim kurumlarındada hatta siyaset içerisindede daha yaygın olarak giyinebilmektedir.
cilbab-tesettür-türban-başörtüsü

cilbab-tesettür-türban-başörtüsü

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Semiha dedi ki:

    Türbanın doğru şekilde kullanmanızı herkeze tavsiye ederim

BİR YORUM YAZ