Tesettür Ay

Tüp Bebekte Başarı Sağlayan Yöntemler

Tüp Bebekte Başarı Sağlayan Yöntemler

Tüp Bebekte Başarı Sağlayan Yöntemler

Tüp bebek, normal koşullar ile çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir yöntemdir. Her geçen gün teknolojinin de ilerlemesiyle tüp bebekle çocuk sahibi olmada başarı kat sayısı artmaktadır. Kadının yaşı, yumurta rezervi, spermin kalitesi, rahim iç zar problemleri gibi nedenler tüp bebekte başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdir. İyi bir tedavi yöntemi izlenerek sıkı labaratuvar çalışmalarının ardından uygulanacak olan işlemlerde başarı oranını etkilemektedir.

 

Embriyo dondurma, preimplantasyon genetik tanı, tomurcuklanma, blostokist problemi, laparostaki ile tüplerin çıkarılması, mikroskobik tese, yumurta hücrelerinin labaratuvar ortamında olgunlaştırılması günümüzde en çok uygulanan ve başarı şansı yüksek tüp bebek uygulamalarıdır.

Tüp bebek tedavisi uygulanırken az sayıda kaliteli embriyo ile sağlıklı bir hamilelik amaçlanmaktadır. Embriyoların dondurularak saklanması çocuk sahibi olmak isteyenler için ek bir şans anlamına gelir. Dondurularak saklanan embriyolar istenildiği takdirde tekrar çözülerek taze embriyoya yakın kalitede embriyolar olması sağlanır. Oldukça ucuz olan bu yöntem sayesinde tekrardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin uzun tedaviler gerektirmeden dondurulan embriyoları kullanılmaktadır.

Embriyolardaki kromozon bozuklukları da tüp bebekte başarı oranını etkilemektedir. Embriyolar anne adayının rahmine enjekte edilmeden labaratuvar ortamında incelenerek sadece kaliteli olanların uygulanması hem kalıtsal hastalıklardan bebeği korumakta hem de başarıyı arttırmaktadır.

Embriyo transferi işlemi öncesi embriyo zarlarının inceltilerek rahim içi duvarına tutunmalarını sağlayan tomurcuklanma yöntemi genellikle daha önce birçok kez tüp bebek denemesi yapılan fakat başarı sağlanamamış çiftlere uygulanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dr.Hakan dedi ki:

    Tüp bebek tedavisi ile ilgili güzel bir kaynak hazırlamışsınız. Öncelikle bunun için sizi tebrik etmek istiyorum. Bu tedaviyi düşünenlere bi kaç tavsiyem olacak. Tüp bebek merkezi yada doktor tercihi yaparken kesinlikle deneyimli ve tecrübeli olanları tercih etsinler. En sağlılısı daha önce tüp bebek tedavisini görenlerden öneri almaktır.

BİR YORUM YAZ