Tesettür Ay

Hamilelikte Konserve Tonbalığı Yenilebilir Mi?

Hamilelikte Konserve Tonbalığı Yenilebilir Mi?

Hamilelikte Konserve Tonbalığı Yenilebilir Mi?

Balık içerdiği zengin protein, Omega 3 yağ asitlerinin yüksek olması ve doymuş yağ oranının düşük olması nedeniyle hamile kadınların bebeklerinin sağlıklı gelişmesi için tüketmeleri tavsiye edilen gıdaların başında geliyor. Anne adaylarının bebeklerinin zeka gelişimi için omega-3 takviyesi alması gerekmektedir. Çoğu hamile kadın bunu eczanede satılan omega3 tabletlerden kimisi canlı balık tüketerek kimisi de tonbalığı yiyerek omega-3 ihtiyacını karşılamaktadır. Toplumda konserve balıkların faydalı mı zararlı mı olduğu konusunda şüpheye düşüren bilgi kirliliğine neden olan birçok yazı bulabilirsiniz.

hamilelikte-konserve-ton-baligi-yemek-zararli-mi-

Tonbalığı az miktarda cıva içerdiği için anne adayları bu gıdayı tüketip tüketmemek konusunda ikilem yaşamaktadır. Uzmanlar bebeklerin daha sağlıklı olması için tüketilen ton balığının aşırı tüketilmediği takdirde herhangi bir zararı olmayacağını belirtmişlerdir. Uzmanlar anne adaylarının haftada 2-3 kez tonbalığı tüketmelerinde herhangi bir sakınca olmadığını belirtiyor. Light tonbalıklarının Omega 3 yağ asidi oranı aynı sadece yağı azaltılmış olduğu için yine belli oranda tüketmekte fayda sağlayacağını düşünüyorum.

ton-baligi-hamilelikYapılan araştırmalara göre hamilelik süresince omega3 yağ asidi tüketen anneler hamilelik dönemleri boyunca ve lohusa dönemlerinde omega3 yağ asidi tüketmeyen anne adaylarına oranla erken doğum yapma oranı daha düşük, depresyon ve hafıza kaybı belirtilerine ise rastlanmadığı gözlenmektedir. Çağımızın problemi olan hiperaktivitenin hamilelik döneminde Omega 3 tüketen anne adaylarının çocuklarında daha nadir görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bu nedenle ister tonbalığı isterseniz kültür balığı tüketerek gerekli olan omega3 yağ asidini muhakkak hamilelik döneminde tüketmeniz gerekmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ